Jak zubní kámen u dětí ovlivňuje jejich zdraví

DomůBlog

Jak zubní kámen u dětí ovlivňuje jejich zdraví
Zdraví a péče o děti Radka Novotná 24 zář 2023 0 Komentáře

Rozumíme zubnímu kameni a jak ho zabránit

Upřímně řečeno, nastal ten čas v životě mých dětí, kdy jsem byla postrachem jejich mladých zuby - zubní kámen. Uběhlo to jak střelnice, když dítě poprvé dostane zubní kámen, a někdy se cítím bezmocná v boji proti němu. Ale povězte mi, kdo z nás rodičů nebyl rozčarovaný při pomyšlení na kámen špinící dokonalé malé zoubky našich dětí? Já vím, že jsem rozhodně byla.

Jan (manžel pro všechny, kteří nevědí) je zdravotník, ale musím říct, že se v poslední době stal také odborníkem na zubní péči. S jeho pomocí a pochopením, jsem se pustila do náplavových vod zubního kamene a doufám, že budu moci podělit moje poznatky s ostatními rodiči, kteří se s tím také potýkají.

Jak zubní kámen ovlivňuje zdraví dětí

Zubní kámen je často brán jako neškodná hrozba mladých zubů, ale vězte, že následky mohou být vážné a dlouhodobé. Odkud to vím? Od Jan, samozřejmě! Jak mi často připomíná, zubní kámen může způsobit závažné problémy, jako je zánět dásní, zubní kaz a dokonce i ztráta zubů. A kdo z nás chce vidět své děti trpět takovým útrapem?

Ale nenechte se odradit. Existují účinné způsoby, jak se s tím vypořádat. A pak je tu ještě něco, co nazývám 'tajnou zbraní' - prevencí. Prevence je vždy lepší než léčení, říká Jan, a musím s ním souhlasit. Takže, jak můžeme předcházet zubnímu kameni? No, na to se podíváme blíže.

Preventivní metody proti zubnímu kameni u dětí

Radostně vám oznámím, že zubní kámen u dětí není nevyhnutelný. Opačně, s několika jednoduchými kroky můžete své děti chránit před jeho vznikem!

Výchova dětí k dobrým návykům v ústní hygieně je jedním z nejdůležitějších kroků, které můžete udělat. Ale jak toho docílit? Každý rodič ví, že přimět děti k pravidelnému čistění zubů může být výzva. Zde několik tipů:

  • Fascinujte je příběhem - povídejte jim o tom, jak se malí zubní vetřelci snaží škodit jejich zoubkům, a jak si tím, že si čistí zuby, děti zubní vetřelci drží na uzdě.
  • Využijte zubní pasty s chutěmi, které děti milují.
  • Používejte zubní kartáčky s jejich oblíbenými postavami.

Ale to je pouze začátek. Představa, že děti si čistí zuby dvakrát denně je skvělý začátek, ale existuje mnohem více, co můžeme udělat.

Můžeme našim dětem také zjednodušit ústní hygienu tím, že přinášíme zdraví podporující ústní vodu pro děti, která je hračka sama o sobě, nebo dokonce interaktivní zubní kartáče, které jim při čištění hrají jejich oblíbené písně. Jan a já jsme si vyzkoušeli obě tyto možnosti a musím říci, že jsou velmi účinné!

Můj příběh: Jak jsme porazili zubní kámen

Budu s vámi upřímná, když se zubní kámen poprvé objevil u jednoho z našich dětí, cítila jsem se jako selhala. Ale rozhodla jsem, že se nepoddám. Společně s Janem jsme přijali strategii boje proti zubnímu kameni.

Vybrali jsme nový set zubních kartáčků pro celou rodinu (ano, i pro našeho Anglického kokršpaněla Míla - ačkoli myslím, že on si to pravděpodobně neuvědomuje), začali jsme promovat pravidelné čistění zubů jako rodinnou aktivitu a začali jsme upřednostňovat zdravější nápoje nad slazenými. Klepali jsme se, že tyto změny naši děti prijmou.

A víte co? Fungovalo to! Nejenže se náš boj proti zubnímu kameni ukázal jako úspěšný, ale také jsme se jako rodina cítili lépe, že jsme byli aktivní v ochraně našeho zubního zdraví. Takže v závěru, ať už je zubní kámen hrozbu, kterou čelíte nyní, nebo které se obáváte v budoucnosti, vězte, že jste v tom ne sami. A pokud se můžete naučit žít bez zubního kamene, tak jako my, pak to je vše, co potřebujete vědět!

Zde pište své komentáře