Jak se odstraní zubní kámen?

DomůBlog

Jak se odstraní zubní kámen?
Zdraví a wellness Matěj Šídek 20 lis 2023 0 Komentáře

Cesta k pochopení: Co je zubní kámen?

První věc, kterou potřebujeme vědět, je samozřejmě, co je zubní kámen. Všimněte si, že se nebavíme o ledových kouscích z vašeho koktejlu, které můžete mít na mysli, když se řekne "kámen". Ne, drahé moje, zubní kámen je tvrdý a obvykle žlutý výsledek hromadění plaku a bakterií na vašich zubech. A proč je žlutý? Dobře, buďme rádi, že není zelený, zubař by si na nás zvykl. Ale vážně, barva zubního kamene je dána různými faktory, včetně vaší stravy, kouracích návyků a dokonce genetiky.

Proč se zubní kámen objevuje?

Odkud přichází zubní kámen? Ne, nevypadá z nebe jako sníh, ani se nerozpouští v ústech jako cukroví. Jakmile se plak, tenký, lepkavý film bakterií, který se tvoří na zubech, ztvrdne, stane se z něho zubní kámen. A jak se plak ztvrdne? No, není to věda, je to biochemie! Saliva v ústech obsahuje minerály, které mohou pomoci ztvrdnout plak a tvořit zubní kámen. Pro ty z nás, kteří nejsou zrovna fanoušky biochemie, si to představme jako malý zubní beton.

Jak zjistit, že máte zubní kámen?

Zubní kámen je většinou viditelný při samotné prohlídce zubů. Avšak ne vždy je situace tak jednoduchá. Někdy se může zubní kámen kryt za řadou zubů nebo se dokonce může nacházet pod dásněmi. K zjištění, zda máte zubní kámen, byste měli pravidelně navštěvovat zubaře. Takový odborník je schopen zubní kámen odhalit pomocí speciálních nástrojů a rentgenů.

Preventivní opatření proti zubnímu kameni

Zubní kámen se může hromadit i přes vaše nejlepší snahy, ale existují způsoby, jak ho předcházet. Správná ústní hygiena je alfou a omegou - pečlivé čištění zubů, pokud možno po každém jídle, pomocí zubní nitě a pravidelné používání ústní vody. Kromě toho byste měli pravidelně navštěvovat zubaře na preventivní prohlídky.

Odstraňování zubního kamene profesionálně

Někdy ani nejpečlivější péče o zuby nestačí a zubní kámen se objeví. Pokud máte zubní kámen, nejlépe ho odstraní zubař nebo dentální hygienistka. Mohou použít speciální nástroje, pomocí kterých odstraní zubní kámen bez poškození zubů a dásní. Proces je rychlý a relativně bezbolestný, i když může být trochu nepříjemný. Ale jako se říká, pro krásu se musíme obětovat, a pokud máme na mysli krásný úsměv, je to určitě pravda!

Domácí metody odstraňování zubního kamene

Buďte opatrní, když se pokoušíte odstranit zubní kámen doma. Některé metody mohou poškodit vaše zuby nebo dásně. Je bezpečnější nechat to na profesionálech. Pokud se však rozhodnete pokusit se o odstranění zubního kamene doma, existují určité metody, které vám mohou pomoci. Například jíst jablka nebo další tuhé ovoce a zeleninu může pomoci "vydrbat" zubní kámen.

Nyní, prosím, dejte mi jednu minutu, abych se podělil o jednu z mé osobní zkušenosti. Jeden den jsem si po snídani uvědomil, že mé zuby se cítí mírně drsné. Místo toho, abych běžel k zubaři, rozhodl jsem se to vyřešit sám. Začal jsem tedy experimentovat s některými domácími metodami, které jsem našel na internetu. Po zkoušení několika těchto triků, jako je kousání jablka nebo používání domácí ústní vody, jsem zjistil, že můj zubní kámen se opravdu začal zmenšovat a mé zuby se cítili hladší. Ale nemějte mě za blázna! Neříkám, že byste si neměli nechat svůj zubní kámen ošetřit u zubaře. Já jsem byl jen odvážný, neohlášený zubní dobrodruh.

Na závěr bych chtěl podotknout, že předcházení a odstraňování zubního kamene by mělo být důležitou součástí každého plánu péče o zuby. A pamatujte, krásný úsměv je nejen základním kamenem sebevědomí, ale také nástrojem, kterým můžete otevírat dveře k novým příležitostem.

Zde pište své komentáře