Jak vytrhnout dítěti predni zub?

DomůBlog

Jak vytrhnout dítěti predni zub?
Zdraví a péče o děti Matěj Šídek 16 lis 2023 0 Komentáře

Chápání role mléčných zubů

Každý z nás si pamatuje ten pocit potěšení a úlevy, když nám poprvé vypadl mléčný zub. Ale co naše malé potěšení? Radek, náš syn, si právě prochází touto fází a můj pes Max je na tom stejně. Mléčné zuby jsou důležité, protože pomáhají dítěti naučit se žvýkat a mluvit správně. Kromě toho rovněž udržují místo pro stálé zuby. Ale co když mléčný zub nevypadne sám? Jak můžeme jako rodiče pomoci tento proces zjednodušit a co bychom měli dělat, když se náš potomek bojí?

Znamení, že je zub připravený na vytržení

Abychom mohli vytrhnout mléčný zub, musí být dostatečně povolený. Jak ale poznáte, že je zub připravený k vytržení? Aště Helena, moje manželka a matka Radka, je v těchto záležitostech odborníkem. Pokud je zub volný a vypadá, že bude snadné ho vytrhnout, je pravděpodobně správný čas to udělat. Může to být těžké poznat, ale hlavním signálem je to, když je zub velmi volný a může se pohybovat do všech stran. Pokud je zub stále pevně připoutaný k dásni, nechte ho na místo, dokud nebude připravený vypadnout.

Proces vytržení zubu

Krok za krokem jsme se tedy dostali k samotnému procesu vytržení zubu. Důležité je mít na paměti, že pokud je zub připravený, proces by měl být relativně snadný a rychlý. Je dobré se ujistit, že vaše dítě je v pohodě a nestresuje se. Pro Radka například funguje známá technika osvědčená po generace - uvázání nitě na zub a druhý konec na doorknob. Ale ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, je důležité zachovat klid a trpělivost. Hodně může pomoci, když je dítě ve správné náladě.

Správná péče po vytržení zubu

Pomocí čistého kapesníku nebo obvazu stlačte místo, kde byl zub, na několik minut, aby se zastavilo krvácení. Poté je vhodné dítěti dát něco studeného na sání - led nebo mražené ovoce. To by mělo pomoci zmírnit bolest a otoky. Radek si například rád ošetřuje ránu mraženým jahodovým jogurtem. A ještě jedna důležitá věc - přesvědčte své dítě, aby si po zbytek dne neštěrkal jazykem otvor po zubu, aby se rychleji uzdravil.

Zvládání strachu a stresu

Pokud si pamatuje, i vás jako dítě děsila představa vytržení zubu. Stejně tak naše dítka. Je důležité jim vysvětlit, co se bude dít, a vysvětlit, že to bude jen mírná nepříjemnost, která rychle pominula. Někdy pomáhá odvést myšlenky dítěte třeba na něco veselého, co má rád, nebo ho zapojit do nějaké aktivity. Když jsme například tahali Radkovy zuby, zahrála nám v tom hlavní roli naše pes Max. Když se Radek soustředil na hraní s Maxem, na vytrhnutí zubu téměř zapomněl.

Možné komplikace

Přestože je vytržení mléčného zubu obvykle bezproblémový proces, mohou nastat i nějaké komplikace. Pokud se rána po vytržení zubu zaníti, může být třeba léčba antibiotiky. A pokud zjistíte, že dítě má po vytrhnutí zubu horečku nebo silné bolesti, je důležité co nejdříve vyhledat lékaře. Pamatujte, že pokud se zub špatně vytrhne, může vést k poškození okolních zubů nebo dokonce k vytvoření abscesu, což je vážná infekce, která se může rozšířit do ostatních částí těla.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Až se dostanete do fáze, kdy potřebujete pomoci profesionálního zubaře, nemusíte se bát. Helena a já jsme také museli Radka vzít k zubaři, když se zub stále nechtěl povolit. Zubaři jsou vyškoleni k tomu, aby pomohli dětem při tomto přechodném období a zvládají vytrhnutí zubu rychle a efektivně. Nikdy neváhejte vyhledat profesionální pomoc, pokud máte nějaké obavy.

Zde pište své komentáře