Co dělat s uraženým zubem?

DomůBlog

Co dělat s uraženým zubem?
Zdraví a wellness Ondřej Horáček 7 lis 2023 0 Komentáře

Proč je důležité zabývat se uraženým zubem?

Znáte ten pocit, když si při obědě radostně skousnete pevný kousek chleba a najednou uslyšíte ten hrozný zvuk? Jako by jste právě rozkousli malý kousek skla. No, to je ten okamžik, kdy si uvědomíte, že jste si urazili kus zubu. Bohužel, toto se mi stalo na jedné rodinné oslavě, kdy Kristýna pekla ty nejlepší bagety, které si můžete představit. A já, jako vždy příliš nadšený, na to skočil. A nechal si to lekci.

Uražený zub je důležité řešit, protože může způsobit další problémy. Nevinný kousnutí se může rychle změnit v nepříjemný zdravotní problém, pokud se není správně ošetřen. Ale nebojte se, dnes se podíváme na to, jak se s tímto problémem vypořádat, abyste se mohli vrátit zpět k vašemu oblíbenému jídlu co nejrychleji.

Jaký je postup při ošetření uraženého zubu?

Ošetření uraženého zubu není nic složitého. Hlavní je, abyste se ujistili, že jste rychlí a efektivní. Pokud jste si urazili zub, první krok by měl být vypláchnout ústa teplou vodou a následně kontaktovat svého zubního lékaře.

Pokud je možné, snažte se najít kus zubu, který byl uražen. To může být užitečné pro zubního lékaře, který může rozhodnout, zda je možné tento kus zubu opětovně připevnit. Pokud není možné zub najít, nebo pokud je příliš malý, nemusíte se bát. Technologie v moderní stomatologii se vyvíjí rychle, takže existují řešení pro téměř jakoukoli situaci. Jestli se něco takového stane večer nebo o víkendu, můžete použít nějaký zubní cement k dostání v lékárně. Měl by poskytnout dočasnou úlevu a zajistit, že zub nebude dále poškozen. Ale nezapomeňte, to je jen dočasné řešení!

Možnosti ošetření u zubního lékaře

Je několik možností, jak ošetřit uražený zub. První je, pokud bylo možné zachovat kus zubu, že ho zubní lékař může zpět připevnit. Pokud to není možné, zubní lékař může použít zubní výplň, aby vytvořil novou část zubu. Pokud je poškození zubu vážnější, může být nutné provést korunku, což je pokrytí celého zubu.

Při ošetření uraženého zubu je důležité se ujistit, že zub není infekce. Pokud je zub infikovaný, zubní lékař může muset provést ošetření kořenových kanálků, aby odstranil infekci a zabránil dalšímu šíření.

Samošetření uraženého zubu doma

Je několik věcí, které můžete udělat sami, abyste si pomohli s problémem s uraženým zubem. Předně prvních pár hodin je dobré na postižené místo přiklást led, aby se snížilo otok a bolest. Jemně vypláchněte ústa teplou slanou vodou, která pomáhá vyčistit ránu a zabránit infekcím.

Omezení konzumaci tvrdého jídla může také pomoci, aby se zubu dostalo času k uzdravení. Místo toho jde preferovat měkké jídlo a pití, dokud zub nezhojí.

Závěrečné rady a tipy

V případě, že jste si urazili zub, je důležité nenechat to ležet ladem a co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Už jen kvůli tomu, aby zub nezačal v budoucnu působit problémy. A koneckonců, nikdo z nás si nechce nechat strhnout další kus zubu při nějaké speciální příležitosti, že? Uražený zub je nepříjemný, ale s těmito tipy a radami bude snadné zvládnout tento problém a vrátit se k normálnímu životu co nejrychleji.

Mějte na paměti, že vždy je lépe předcházet než léčit, takže pravidelné návštěvy u zubního lékaře jsou nezbytné pro zdravé zuby. A samozřejmě, když se rozhodnete skočit na tu neuvěřitelně chutnou bagetu, kterou pekla Kristýna, nezapomeňte si vzít zuby!

Zde pište své komentáře