Zubní plak: jak ho odhalit a jak ho odstranit

DomůBlog

Zubní plak: jak ho odhalit a jak ho odstranit
Zdraví a wellness Eva Fialová 25 říj 2023 0 Komentáře

Zubní plak: co to vlastně je?

Pravděpodobně jste o tom už slyšeli – zubní plak. Ale co to vlastně je? Jak to vypadá? Co to způsobuje? Tak první věc, kterou bychom měli vědět, je, že zubní plak je tenký, obvykle bílý až žlutý povlak, který se tvoří na zubech. Je to přirozený produkt ústního mikrobiomu a je tvořenyno jako kombinace různých druhů bakterií, slin a zbytků jídla. Je víceméně neviditelný, ale někdy můžete pocítit jeho tvrdší vrstvu na zubech. A vtip je v tom, že i když si čistíte zuby, ten plak se vytváří znovu a znovu. Je to nepřetržitý proces v našich ústech.

Odkud se bere zubní plak?

Tento údiv nad tím, odkud se bere, mě pochopitelně napadl. Přiznám se vám, že když jsem se probudila v noci s pocitem, jako bych si oplakovala zuby jogurtem, rozhodla jsem se prozkoumat záhadu zubního plaku. A zjistila jsem, že záleží na složení našich slin, na tom, co jíme a pijeme, a také na tom, jak se staráme o své zuby. Děti například často mají plak, protože mají slabější ústní hygienu. Například můj malý syn David, ho měl více, když byl mladší, ale s věkem a lepší hygienou se to zlepšilo.

Proč je zubní plak problém?

Další otázka, která mě napadla, byla: „Proč je ten plak tak velký problém?“. A odpověď je jednoduchá: zubní plak může způsobovat zubní kazy a parodontózu. Nevěříte? Já také ne! Ale je to tak. Bakterie v zubním plaku žijí z cukrů v našem jídle a pití a přeměňují je na kyseliny. Tyto kyseliny pak postupně ničí sklovinu a vnitřní strukturu zubů, což vede k zubnímu kazu. Ale to není všechno. Bakterie v plaku mohou způsobit i zánět dásní, což je první krok k parodontóze, nemoci, která může vést až k vypadávání zubů. Má dcera Eliška například jednou měla velmi červené dásně. Navštívili jsme zubaře a zjistili jsme, že to byl právě plak, který způsoboval zánět.

Jak daleko můžeme jít s čištěním zubů?

Cestu k čistým zubům jsem prozkoumala a zjistila jsem tuto bolestivou pravdu. Otázka vlastně měla být: „Jak daleko MUSÍME jít s čištěním zubů?“. Odpověď je – potřebujeme jít až na konec. To znamená, že musíme čistit zuby minimálně dvakrát denně, používat dentální nit a také chuťovou vodu. A to všechno navíc doplnit pravidelnými návštěvami u zubaře. Je to hodně práce, ale věřte mi, stojí to za to. Nejen, že máte pak krásný úsměv, ale také se vyhnete mnoha zdravotním problémům.

A co pokud si nechám plak?

S touhle otázkou jsem si hlavu nelámala. Myslím, že už jste pochopili moje sdělení z předchozího odstavce a je vám jasné, že si nenecháte plak. Ale pro jistotu vám připomenu, co se stane, pokud si plak necháte. Zubní plak je základem pro tvorbu zubního kamene, který je mnohem tvrdší a narušuje strukturu zubů. K tomu připočtěte všechny zdravotní komplikace, které jsem vám popisovala – zubní kaz, parodontózu, měnící se barvu zubů a nepříjemný zápach z úst. Takže ne, nechte si raději zubní plak na zubním kartáčku a ne na zubech.

Zajímavosti o zubním plaku

Nyní, když už víme, co je to zubní plak a jak ho odstranit, přichází čas na malý fun fact. Věděli jste, že přestože se zubní plak vytváří během celého dne, je ho ráno nejvíce? To je důvod, proč máme ráno „chlupatý“ pocit na zubech. Další zajímavostí je, že si zubní plak můžeme „vybarvit“. Existují speciální tablety, které zubní plak odhalí a zabarví, takže ho vidíme a můžeme lépe odstranit. A také, čím více cukru máte ve stravě, tím rychleji se tvoří zubní plak. Takže pamatujte, chcete-li mít zdravé zuby, snižte přísun cukru.

Jak ho odhalit a jak ho odstranit?

Poslední část naší plakové ságy je to nejpodstatnější - jak ho odhalit a jak ho odstranit? Odhalení je vlastně celkem jednoduché. Můžete si koupit speciální barvicí tablety a tablety vám vybarví zubní plak. Nebo si můžete počkat až ráno a pocit „chlupatých“ zubů vám ho odhalí. A odstranění? No, to je už trochu složitější. K jeho odstranění potřebujete kartáček, pastu, dentální nit a také vodu. Potřebujete si vyčistit zuby, jazyk, dásně a interdentální prostory. To vše minimálně dvakrát denně a ideálně po každém jídle. Ale důležité je i to, co jíte. Vyhněte se sladkým a kyselým jídlům a nápojům, které podporují tvorbu zubního plaku. A nezapomeňte navštěvovat pravidelně zubaře, ten vám pomůže s odstraněním toho tvrdšího plaku, který si doma nezvládnete.

Zde pište své komentáře