Kdy přestane štěně kousat? Poradna pro majitele psů

DomůBlog

Kdy přestane štěně kousat? Poradna pro majitele psů
Domácí mazlíčci Ondřej Horáček 22 dub 2024 0 Komentáře

Proč štěňata koušou?

Kousání je pro štěňata přirozený způsob prozkoumávání světa. Ve svých prvních měsících života si štěňata rozvíjejí zuby a objevují sociální hranice, což vede k tomu, že často používají své ústa k hraní, zkoumání objektů a komunikaci s lidmi a dalšími zvířaty. Toto chování, ačkoli je normální, může být pro majitele otravné nebo i bolestivé. Efektivní výchova a vhodné návyky mohou štěněti pomoci pochopit, že kousání lidí není přijatelné chování. Je důležité pochopit, že štěně se nekouše s úmyslem ublížit, ale jedná se o součást jeho vývoje.

Při hraní si nebo učení se novým dovednostem se štěně může vzrušit a začít kousat. Je klíčové učit štěně, že lidská kůže není hračka, a že na kousání jsou určené speciální hračky. Trénink musí být konzistentní a pozitivně zaměřený, aby štěně správně chápalo, co od něj očekáváte.

Jak řešit kousání štěněte

Výchova štěněte, které kouše, vyžaduje trpělivost a důslednost. Je doporučeno používat pozitivní posilování - to znamená odměňovat štěně za to, že se chová správně, místo trestání za špatné chování. Když štěně začne kousat, je účinnou strategií nabídnout mu hračku, na kterou si může sáhnout, a pochválit ho, když se zaměří na hračku místo na ruce nebo nohy. Přerušení hry je další účinná metoda - pokud štěně kouše, jednoduše přestaňte hrát a ignorujte ho na krátkou dobu, dokud se neuklidní.

Strukturální hraní a pravidelné cvičení mohou pomoci štěněti spálit přebytečnou energii a jsou klíčové pro udržení zdravého psychického stavu štěněte. Vzdělávací kurzy pro štěňata jsou také skvělou možností, kde mohou štěňata socializovat a učit se v bezpečném a strukturovaném prostředí.

Kdy štěně přestane kousat?

Období kousání štěněte obvykle trvá do doby, dokud štěně nedosáhne věku přibližně šesti měsíců, ale toto se může lišit. Většina štěňat se naučí omezit kousání ve chvíli, kdy jim prorostou jejich stálé zuby, což obvykle nastává mezi čtvrtým a šestým měsícem věku štěněte. Nicméně, pokud nezahájíte s tréninkem a nezajistíte vhodné vedení, může se kousání prodloužit a stát se problematickým chováním i v dospělosti.

Je třeba být neustále trpěliví a konzistentní ve vašem přístupu k výchově. Nepřehlížejte důležitost začátku tréninku co nejdříve, abyste minimalizovali nepříjemnosti spojené s tímto chováním. Pamatujte, že každé štěně je jedinečné a některá mohou vyžadovat více času nebo speciální přístupy.

  • Sdílet :

Zde pište své komentáře