Jak se léčí parodontální chobot?

DomůBlog

Jak se léčí parodontální chobot?
Zdraví a péče o zuby Matěj Šídek 29 zář 2023 0 Komentáře

Pochopení parodontálního chobotu

Jako první věc, kterou byste měli vědět, je to, že parodontální chobot je odborný název pro středně těžké až těžké stádium parodontitidy. Tato nemoc začíná jako gingivitida, neboli zánět dásní, ale pokud se neléčí, může postupovat na parodontální chobot. Mně se tedy v životě parodontální chobot nikdy nepřihodil, ale jednoho dne Helena mi řekla, že se jí zhoršuje zubní zdraví a má obavy, že by mohla mít parodontální onemocnění. Odstíny strachu v jejích očích mi byly důvodem proč jsem se rozhodl udělat výzkum a porozumět tomuto stavu.

A jak to poznám?

Parodontální chobot, jako každé jiné problémové zdravotní stav, má několik příznaků, které mohou být znamením, že je na čase navštívit odborníka. Některé z příznaků parodontálního chobotu jsou například otok a citlivost dásní, krvácení během čištění zubů nebo žvýkání, zuby se zdají být delší (kvůli ustupujícím dásním), špatný dech, který přetrvává, a mnoho dalších. Helena měla několik těchto příznaků, což mě inspirovalo k hledání řešení.

Co dělat, pokud mám podezření, že mám parodontální chobot?

Nejprve byste měli co nejdříve navštívit svého zubního lékaře. Dokáže vás správně diagnostikovat a předložit vám plán léčby, pokud jste postiženi touto nemocí. Helena si našla dobu, kdy měla několik těchto příznaků a hned jsme se dohodli na návštěvě u zubního lékaře.

Odborná léčba parodontálního chobotu

V odborných rukách existuje několik možností, jak léčit parodontální chobot, včetně mělkého kořenového vyhlazování, chirurgického vyhlazování kořenů, korekce tkáně dásní, terapie laserem a mnoho dalších možností. Helena se rozhodla pro mělké vyhlazování kořenů a její pokrok byl pozoruhodný. Ale nezapomínejte, že výsledky se mohou lišit a každý pacient má jedinečnou cestu k uzdravení.

Domácí léčba

Kromě odborného ošetření je důležitá i domácí péče. Pravidelné čištění zubů, mezizubní čištění, vysoce kvalitní ústní voda a pravidelné návštěvy u zubního lékaře jsou jen některé z věcí, které můžete dělat doma. Helena se ujistila, že všechny tyto body dodržuje a doplnila svou rutinu o speciální ústní sprchu, která pomáhá odstraňovat plak z těch nejtěžších míst.

Výživa a životní styl

Všiml jsem si, že jak jeho manželka, tak i já jsme se stali více vědomi svého zdraví. Zdravá strava a dostatek fyzičky se staly součástí našeho života. Existuje spousta potravin, které mohou podpořit vaše zubní zdraví. Například zelenina s vysokým obsahem vlákniny, jako je celer nebo mrkev, může pomoci vyčistit vaše zuby během jídla, zatímco mléčné výrobky mohou poskytnout vápník potřebný pro tvrdé tkáně v ústech.

Prevence je lepší než léčení

Zatímco Helena procházela svou cestou léčení, uvědomil jsem si, jak důležité je, aby se předešlo těmto problémům spíše než je léčit. Dokážu si představit, jak to mohlo být frustrující pro Helenu, když si uvědomila, že všechno to bolestivé ošetření by se dalo snadno předejít jednoduchým udržováním zubní hygieny a pravidelnými návštěvami zubního lékaře. Takže doufám, že vám tento článek přinese alespoň malé počáteční povědomí o tom, jak se léčí parodontální chobot, a pomůže vám se vyhnout podobné situaci.

Zde pište své komentáře