Jak často byste měli kontrolovat černý zubní kámen

DomůBlog

Jak často byste měli kontrolovat černý zubní kámen
Zdraví a wellness Matěj Novotný 22 říj 2023 0 Komentáře

Představení problému černého zubního kamene

Pokud jste někdy prohledli svou ústní dutinu před zrcadlem a spatřili tajemné temné skvrny mezi zuby, s největší pravděpodobností se vám na scénu přihlásil černý zubní kámen. Nemusíte se ho bát, ale stejně tak byste ho neměli ignorovat. A to je právě důvod, proč jsme se rozhodli tomuto nezvanému návštěvníkovi věnovat tento podrobný článek.

Černý zubní kámen se začíná tvořit postupným usazováním plaku na zuby, který se při nedostatečné péči začíná mineralizovat. Jako by to nestačilo, má tendenci zbarvovat se vlivem potravin nebo kouření. Tolik k základním informacím, ale proč bychom se tím měli zabývat? Důvodem je prostý - narozdíl od světlého zubního kamene, černý zubní kámen může být skutečně odpudivý a určitě ho nechcete mít na svůj velký den, nebo když se na večeři setkáte s tchyní!

Frekvence kontroly a odstranění černého zubního kamene

Nyní se dostáváme k tomu, o čem dnes budeme konkrétně mluvit. Jak často byste měli kontrolovat černý zubní kámen? Tady je to trochu složitější, neboť frekvence kontroly se liší dle mnoha faktorů- od vašeho věku, životního stylu, stravy až po genetiku. Oproti tomu by nemělo být překvapením, že každý by měl navštěvovat zubaře alespoň dvakrát do roka pro kontrolu a čištění zubů.

U mé milované ženy Anny se ukázalo, že zubní kámen je víc než jen menší problém. Na rozdíl ode mne, má očividně predispozici k jeho tvorbě a tak máme už za sebou několik incidentů, kdy se jí tento nepříjemný zubní návštěvník pokusil zničit den. Když se to stalo poprvé, rozhodli jsme se, že musíme něco změnit a začali jsme se věnovat preventivní péči o zuby.

Rychlý a efektivní způsob jak si prohlédnout ústa

Existuje mnoho způsobů, jak si prohlédnout ústa a zkontrolovat přítomnost černého zubního kamene. Osobně jsem si několikrát zkoušel použít zrcátko a malou baterku, ale buď obrázek byl příliš rozmazaný, nebo jsem se zkontroloval jen několik zubů a pak jsem už neměl chuť pokračovat. Ale po několikáté, tedy po troše cviku a vytrvalosti se mi to povedlo a dnes už si to nedokážu představit bez kontroly svých zubů.

Pokud máte možnost, rozhodně doporučuji investovat do malého ústního zubařského zrcátka. S takovým nástrojem lze snadno nahlednout i na obtížně dostupná místa a pečovat tak o své zuby ještě důkladněji. A to je přesně to, o co nám jde!

Omezování rizikových faktorů

Je smutné, jak často lidé ignorují rizikové faktory, které mohou vést k tvorbě černého zubního kamene. Například Anna i přes svou genetickou predispozici na černý zubní kámen milovala černý čaj a kávu. Když jsme se ale dozvěděli, že tento druh nápojů může přispívat k tvorbě zubního kamene, začali jsme je omezovat.

Jasné, změna stravovacích návyků je někdy těžká. Ale pokud jde o vaše zuby, stojí za to udělat toto úsilí. Omezili jsme konzumaci potravin a nápojů, které mohou způsobovat zubní kámen, a začali jsme více pít vodu, což pomáhá eliminovat přebytečné bakterie a plak z úst.

Zlepšení rutiny péče o ústní dutinu

Ano, správně jste to pochopili! Pokud chcete minimalizovat tvorbu černého zubního kamene, je důležité se zaměřit na rutinu péče o ústní dutinu. To zahrnuje pravidelné čištění zubů, nitění a použití ústní vody k neutralizaci bakterií v ústech.

Když se jedná o péči o ústní dutinu, Anna a já jsme se rozhodli jít na maximum. Zakoupili jsme si vysoce kvalitní zubní kartáčky, zubní nitě a antiseptickou ústní vodu. Navíc jsme se také naučili správné technice čištění zubů, kterou jsme se do té doby docela flákali. Ale teď se naše zuby každé ráno a večer těší na naší pečlivou péči!

Chtěl jsem s vámi podělit o své zkušenosti a doufám, že vás tento článek alespoň trochu motivoval k větší péči o vaše zuby. A pamatujte, že černý zubní kámen je nepřítel, který se dá s trochou úsilí porazit!

Zde pište své komentáře