Co je kompozitní fazeta?

DomůBlog

Co je kompozitní fazeta?
Zdraví a krása Eva Fialová 20 srp 2023 0 Komentáře

Úvod do světa kompozitních faset

Pro úsměv jako filmové hvězdy není třeba bydlet v Hollywoodu, stačí jen vědět, co je kompozitní fazeta. Nejdříve vám chci přiblížit, co to vlastně je. Kompozitní fazeta je tenká vrstva materiálu, která se aplikuje na povrch zubu za účelem vylepšení estetiky nebo ochrany povrchu zubu. Navíc může poskytnout další výhody, jako je zesílení zubů a zlepšení jejich tvaru. A nebojte se, kompozitní fazety jsou bezpečné a jejich aplikace je rychlá a nenáročná. A pokud vám stále tento názor stále nic neříká, představte si to jako laminát na vašem parketu. Je to jako ochranná vrstva, která zároveň vylepší vzhled vašeho zubu.

Proces získání kompozitní fazety

V procesu získání kompozitní fazety je několik kroků. Nejdříve zubař provede zkoušku zubů, aby se ujistil, že jsou zdravé a že je možné fazetu aplikovat. Poté se zub ošle a připraví. Po přípravě se na zub nanese vrstva kompozitu a poté se tato fázeta tvaruje a upravuje, aby docílila požadovaného vzhledu. Po uspořádání a formování se fázeta vytvrdí speciálním světlem, což jí dodá konečnou pevnost. Na závěr je fázeta upravena a vyhlazena do konečného tvaru a vzhledu. A to je to, proces je hotový!

Sama jsem se rozhodla pro kompozitní fazety, když mi kočka Míša jednoho dne shodila z polic sklenici, kterou jsem hodila do koše. Došlo mi, že pokud neudělám něco se svými zuby, mohl by se mi stát podobný osud jako mé rozbité sklenici. Stadium, kdy jsem si musela neustále zakrývat ústa při smíchu, již bylo nepříjemné.

Výhody a nevýhody kompozitních faset

Jak již jsem zmínila, kompozitní fazety přinášejí mnoho výhod. Jednou z hlavních je, že umožňují zlepšit vzhled zubů - a kdo by si nepřál mít dokonalý úsměv? Fazety mohou být také použity k opravě menších estetických problémů, jako jsou prasklý zub, poškozené zuby, překrytí nebo malé mezery mezi zuby. Fazety také poskytují další vrstvu ochrany pro zub, což pomáhá předejít dalším poškozením. Ale s tím dobrým přichází i něco slabšího. Ne každý je vhodný kandidát pro kompozitní fazety. Pokud máte prasklé zuby nebo pokud jste na některých místech nedostatečně zdraví, může to znamenat, že fazety nejsou pro vás vhodné. A i když aplikace kompozitních faset obecně není bolestivá, mohou se někdy objevit mírné discomforty po operaci.

Péče o kompozitní fazety

Ačkoli se kompozitní fazety mohou jevit jako zázračné řešení pro krásný úsměv, vyžadují si určitou dávku péče. Když máte kompozitní fazety, je důležité udržovat dobré ústní zdraví a pravidelně se starat o čištění zubů. I když samotné fazety nejsou náchylné k zubnímu kazu, zuby, na kterých jsou umístěny, stále mohou být postiženy. Proto je také důležité pravidelně navštěvovat zubaře a dodržovat pravidelné kontroly a čištění.

Vzpomínám si, jak mi po aplikaci faset řekl můj stomatolog: "Evo, tvoje nové zuby budou potřebovat stejnou péči jako ty staré," a měl pravdu! Bez ohledu na to, kolik mi pomohly mé nové fazety, nenechala bych na pokoji ani moji zubní nit, ani můj oblíbený fluórový ústní vodou.

Užívejte si tedy svůj nový úsměv s jistotou, ale nezapomeňte na správnou hygiene. A upořádáno milé hlídání pro děti, protože o svoje zuby se musíme starat sami. Moje děti, David a Eliška, mě již od mala sledují, jak si pečlivě čistím zuby. Doufám, že tyto návyky převezmou a svoje zuby si budou hýčkat také.

Zde pište své komentáře