Jak si doma odstranit zubní plak: 5 tipů

DomůBlog

Jak si doma odstranit zubní plak: 5 tipů
Zdraví a wellness Radka Novotná 2 říj 2023 0 Komentáře

Úvod do probírání zubního plaku

Představte si to. Ve vašem ústech se hrozí malé obyvatelstvo baktérií, které dělají party na vašich zubech a zanechávají za sebou svůj otisk v podobě zubního plaku. Chmatáte po zubním kartáčku, dojde vám pasta a vy se ptáte: Jak toho malého nepřítele zvládnu doma? Zbavte se strachu a uchechte se na cestě ke krásnému úsměvu, protože jsem tu s pěti tipy na odstranění zubního plaku doma. A teď, pojďme na to!

Výběr správné zubní pasty

Otevírám skříňku v koupelně a koukám na nespočet tub zubních past. Která je ta pravá pro mě? Než si začnete lámat hlavu, vezměte v úvahu, že některé zuby jsou citlivější než jiné. Například, pokud máte zranitelné cihly, budete potřebovat pastu s nižším obsahem abraziv. Pokud máte náchylné dásně, je lepší se vyhnout pastám, které obsahují laurylsulfát sodný (SLS), který může způsobit dráždění. Vyzkoušíte pasty s přídavkem fluoridu a antimikrobiálními složkami, jako je například triclosan, který účinně bojuje proti plaku a zánětlivým onemocněním dásní.

Použití zubní nitě pro skvělý úsměv

Vzpomínám na chvíli, kdy mi jednou spadla zubní nit na chodník. Okolo jdoucí muž se mi smál a já jsem se cítila trochu trapně. Ale víte co? Bez ohledu na to, jak je nitování považováno za menší záležitost, je to jeden z nejučinnějších nástrojů pro boj proti zubnímu plaku. Nitování pomáhá odstraňovat jídlo a bakterie, které jsou ukryté mezi zuby a podél linie dásní, kde kartáček nedosáhne. Pokud se vám stále nechce nitovat, zvažte použití mezičistících kartáčků nebo koncovek na elektrické zubní kartáčky, které se dostanou do těch těžko přístupných míst.

Použití ústní vody jako bonusové kolo

Ústní voda může být jako třešnička na dortu vaší denní ústní hygieny. Ale pozor, ne všechny ústní vody jsou stejné. Některé jsou v podstatě jen vonné, zatímco jiné obsahují antimikrobiální látky, které účinně bojují proti plaku. Pamatujte, že ústní voda by neměla nahradit kartáčování a nitování, ale měla by jej doplňovat. Já si vždy povídám, že ústní voda je jako dezert po jídle. Můžete si ho vynechat, ale proč byste to dělali, když to dělá celý zážitek ještě lepším?

Masáž dásní pro zdravé ústa

Představte si, že jste po dlouhém dni ve vaně a masírujete si nohy. Vaše dásně by měly dostávat stejnou péči. Jemná masáž dásní přiložením čistého prstu nebo měkkého zubního kartáčku pomáhá zvýšit prokrvení a zdraví dásní. Pamatujte, že jste jemní - dásně jsou citlivé a měli byste se vyhnout přílišnému tlaku nebo drsnému zacházení.

Zdravé stravování pro krásné zuby

Jednou jsem na večeři jedla takovou velkou porci cibulových kroužků, že můj přítel už s námi skoro nechtěl být. Ale s mou pevnou vírou v dobrý dech a zdravé ústní prostředí se s takovou situací nemusíte potýkat. Strava hraje významnou roli v prevenci zubního plaku. Vyhněte se potravinám bohatým na cukr a škrob, které podporují růst bakterií a vytváření plaku. Zaměřte se na stravu bohatou na vitamíny a minerály, která podporují zdravé zuby a dásně.

Naplňte svou panvu zeleninou a ovoce, bílkovinami a zdravými tuky, a vaše zuby vám poděkují. Pamatujte, že kvalita vaší stravy má přímý vliv na zdraví vašich zubů a dásní.

Ať už se rozhodnete vyzkoušet jeden nebo všechny z těchto tipů, jistě oceníte, že se o své ústní zdraví staráte. Jak jsem již zmínila, zubní plak je malý nepřítel, který může způsobit velké problémy. Ale s trochou plánu a disciplíny ho můžete snadno porazit. A kdo ví? Možná se vám to nakonec bude líbit. Přece jen, jaká by byla životní výzva bez malého soupeře, před kterým si můžeme očistit zuby?

Zde pište své komentáře