Jak předcházet zubnímu kazu?

DomůBlog

Jak předcházet zubnímu kazu?

Základy prevence zubního kazu

Ahoj, jsem Martina a mám strašnou ráda zdravé zuby. Co kdo, pravda? Ale znáte ten pocit, když cvaknete zoubkem o kostičku sušenky a vypálí vám to až do mozku? Říkám vám, že můj malý Tomáš na to má patent. Kdo by tomu věřil, že v těch malých, roztomilých dětech je tolik síly, že dokážou rozlousknout i nejtvrdší oříšek. Tedy teoreticky, ne že bych svému synovi podávala skutečně ty nejtvrdší oříšky na světě. Není to jako v případě mých zubů, kdy cvrnknutí jízlivého jablečného jadérka může způsobit věčné problémy. Ale jestli i vy zaznamenáte pocit, jako by někdo ocvrkl mály o led, pak tyto rady jsou určené právě vám.

Konečná údržba: šetrný zubní kartáček a zubní pasta

Každý den ke mně přichází otázky typu "Martino, jaký zubní kartáček a zubní pasta bych měl používat?". Na tom je někde v mé mysli zapečetěná sekce, která odradí kuřáka od divokého pískání zubů ocelovou drátěnkou. Zdá se vám to úsměvné? Pak jste na správně! Vyzkoušejte nějaký šetrný zubní kartáček, třeba takový, který je určený pro citlivé zuby. A k tomu nějaká zubní pasta s fluoridem, třeba tu, kterou vždy kupuji pro sebe a své děti, Alenu a Tomáše.

Vyzkoušejte mezizubní kartáčky a dentální nit

Teď, než přejdu k další části tohoto úžasného článku, chci vám říct o něčem, co mi úplně změnilo život: mezizubní kartáčky a dentální nit. Bez nich bych nebyla schopna udržet své zuby tak krásné a bílé. Je to tajná zbraň, kterou bych doporučila každému. Prostě si vzpomeňte na ten pocit, když máte mezi zuby kousek jídla a navíc jste na veřejnosti. Co s tím, že? Mezizubní kartáčky a dentální nit jsou v takových situacích naprosto nepostradatelné.

Ústní voda: proč byste ji měli začít používat

Říkám vám, ústní voda je něco jako superhrdina v boji proti zubnímu kazu. Má neuvěřitelnou schopnost proniknout do míst, kam se zubní kartáček dostat nemůže. Kromě toho dodá vašemu dechu svěžest, což je vždy skvělé, zvláště když máte schůzku nebo jdete na večeři.

Pravidelné návštěvy u zubaře

Chápu, že návštěva u zubaře může být pro někoho noční můra. I já jsem to tak kdysi měla. Ale pozor - pravidelné návštěvy u zubaře jsou klíčové pro zabránění zubního kazu. To je místo, které není jen o strachu a bolesti, ale také o prevenci a péči. Takže ať už máte strach nebo ne, pravidelné návštěvy u zubaře jsou prostě nutností.

Strava bohatá na vápník a fluorid

Myslíte si, že strava nemá na zdraví našich zubů vliv? Opak je pravdou! Vaše strava může hrát velkou roli ve zdraví vašich zubů. Potraviny bohaté na vápník a fluorid mohou napomoci ke zdraví vašich zubů a zabránit vzniku zubního kazu. Dejte si tedy na svůj talíř nějaký sýr, jogurt nebo mléko, popřípadě ořechy a semínka. A věřte mi, že zdravé zuby za to budou stát!

Voda je život – a vaše zuby to vědí

Voda je pro naše zuby nezbytná. A to nejen proto, že pomáhá udržovat ústní dutinu hydratovanou a tím předchází suchosti úst, ale také proto, že pomáhá vyplavovat zbytky jídla a cukr z našich zubů. Takže když budete příště mít chuť na sladké, nezapomeňte si poté dát sklenici vody.

Prevence zubního kazu je zábava!

Závěrem bych chtěla říci, že prevence zubního kazu by měla být zábava. Dělám si z toho všechen den srandu s dětmi, Alenou a Tomášem, a představujeme si, že jsme superhrdinové, kteří bojují proti zubnímu kazu. A víte co? Funguje to! Takže si udělejte zubní péči zábavu a uvidíte, jak se bude vaše orální zdraví zlepšovat!

Zde pište své komentáře