Jak posílit zuby a předejít jejich onemocněním - tipy a triky

DomůBlog

Jak posílit zuby a předejít jejich onemocněním - tipy a triky
Zdraví a wellness Martina Zavadilová 21 pro 2023 0 Komentáře

Proč je důležité mít pevné zuby?

Když jsem byla malá, měla jsem snad tolik oblíbených sladkostí, že by se z nich dalo postavit malé cukrové městečko. Přestože mě docela bavily návštěvy u zubaře, protože tam bylo to točící se křeslo a pan doktor měl vždycky skvělé historky, věděla jsem, že mám o své zuby pečovat, aby mě příští návštěva nebolela. A opravdu, pevné zuby jsou základem nejen krásného úsměvu, ale i dobrého zdraví celého těla. Nepevné zuby mohou způsobit nejen bolest a nepříjemnosti, ale také mohou být důvodem pro vážnější zdravotní problémy. Někdy i naše Mína, když se mi snaží ukousnout kousek ze snídaně, tak mi připomene, že silné čelisti a zuby jsou nezbytné pro správné kousání a trávení jídla.

Jakou roli hraje strava ve zpevnění zubů?

Jestli si pamatuji jednu věc, kterou mi babička neustále opakovala, tak to je, že jíst jablka zpevní zuby víc než žvýkat žvýkací gumu. A ona měla pravdu! Především rozhodují vitamíny a minerály v naší stravě o tom, jak zdravé naše zuby budou. Jíst hodně čerstvého ovoce a zeleniny, například jablka, mrkve nebo celer, nejen že posílí zuby mechanickou činností čištění při žvýkání, ale zásobí náš organismus také vitamínem C, který pomáhá udržet zdravé dásně. A to ještě nemluvím o kalcium a fosforem, které jsou klíčové pro udržení silných kostí a zubů - takže mléko a jeho produkty, jako jsou sýry a jogurty, by měly být vašimi nejlepšími přáteli. Věřte mi, vaše zuby vám poděkují – a pokud ne, tak alespoň si pochutnáte na dobré sýrové placke, že?

Role dentální hygieny ve zpevnění zubů

Naše zoubky jsou jako perly – chceme, aby byly pevné, lesklé a bílé. Ale když si ty perly nebudeme pravidelně čistit a nebudeme se o ně starat, mohou se rychle zaměnit za malé šedé kamínky. Základem je samozřejmě pravidelné čištění zubů, ideálně dvakrát denně, a nezapomínejte ani na večerní čištění, které je obzvlášť důležité. Pak tu máme dentální nit – něco, co bylo pro mě dlouhou dobu jako příšera pod postelí (kdo by chtěl něco takového používat, že?), ale ve skutečnosti může dentální nit předejít spoustě potíží. A ústní voda? Ta může být posledním krokem ve vaší cestě za zpevněním zubů a udržením krásného úsměvu, i když si občas i Mína myslí, že je to jen něco, na co si zajímavě 'cucat'.

Nezapomínejte na pravidelné návštěvy u zubaře!

Tohle mě vždycky trochu děsilo. Ale víte co? Jsem ráda, že moje babička neustále nutila moji maminku (a ta pak mě), abychom chodili k zubaři pravidelně. Nejen že může zubař zachytit případné problémy s pevností zubů včas, ale také dá spoustu rad, jak dál pečovat o naše zubní zdraví. Navíc je tady ten bonus, že profesionální čištění vám nejen pomůže udržet zuby silné, ale zbaví je i všech malých zbytků jídla, které si často rády uchováváme i přes veškeré snažení. Je pravda, pokaždé, když vidím ten sterilní prostor plný ostrých předmětů, chce se mi utíkat. Ale pamatujte, zubař je tu váš přítel!

Doplňky stravy a jejich účinky

Teď trošku do světa magie a zázraků. Ačkoli by vám měla plnohodnotná strava poskytnout všechny potřebné vitamíny a minerály, někdy se může stát, že nějaký ten zubní posilovač potřebujete. Tady přichází na scénu doplňky stravy jako kalcium, vitamín D nebo magnezium – jejichž nedostatek může vést k oslabení zubů. Samozřejmě, než začnete polykat pilulky jako bonbóny, poraďte se s lékařem, protože jak říkám já a moje babička: 'Vše s mírou' – a já bych dodala, že tím je míněna i konzumace doplňků stravy. Každopádně, tyto malé pomocníky si našly stálé místo v mé kuchyňce, hned vedle koření a rýže.

Nebojte se experimentovat s domácími prostředky

Chci se s vámi podělit o jednu domácí metodu, která mě překvapila – mámka mi jednou doporučila vyplachovat ústa slanou vodou pro zpevnění dásní. Scepticky jsem vyzkoušela a neuvěřitelně, opravdu to pomohlo – dásně byly méně citlivé. A pak je tu také stará dobrá soda bikarbona, která je známá svými bělicími účinky, ale může pomoci i s pevností vašich zásaditých zoubků. Vždyť je to tak trochu jako laboratorní experiment! Ale pamatujte, u všech těchto domácích metod je potřeba být opatrný, abyste zuby místo zpevnění neoslabili. Ne, nežartuji, i s těmi domácími prostředky to chce mít hlavu na ramenou.

Na závěr bych chtěla říci, že ať už jste zvyklí používat dentální nit nebo ne, jedíte jablka na oběd nebo na večeři, máte rádi mléko nebo jste spíš fanoušci mandlového nápoje – důležité je pamatovat na pravidelnou péči a dovolit vašim zubům, aby se pyšnili svou pevností. A co vy, jaké máte osvědčené tipy pro zpevnění zubů? Dejte mi vědět níže v komentářích, třeba se od vás něco nového naučím. A teď jdu dát Míně její oblíbené granulky – a víte co? I kočičí granulky mohou zubům prospět, tak jsme vlastně obě na jedné lodi, ha!

Zde pište své komentáře