7 účinných tipů na zmírnění citlivosti zubů

DomůBlog

7 účinných tipů na zmírnění citlivosti zubů
Zdraví a wellness Ondřej Novotný 7 lis 2023 0 Komentáře

Změňte svůj kulturní program

Máte někdy pocit, že vaše zuby jsou citlivější než obvykle? Já vím, jak to je. Znáte to, jak vás po ránu probudí štiplivý pocit ve dásních, když se napít ledové vody? To je ta nejhorší. Teplota by měla být naší nejmenší starostí. Jak moje manželka Hana často říká, "Ondřeji, každý den je boj." A někdy, když jsem toho použil příliš mnoho, prostě to bolí více. Je čas přejít na kulturní režim. Hlavně na stravu, která je méně kyselá a více bazická. Kyselé potraviny a nápoje totiž erodují sklovinu a mohou odkrýt drobné trhliny ve vašem zubu. Bazická strava může pomoci vyrovnat pH úst a snížit tím citlivost zubů.

Zkuste speciální zubní pastu

Dalším tipem je použití speciální zubní pasty pro citlivé zuby. Tyto zubní pasty obsahují látky, které pomáhají blokovat malé trhliny ve zubech, které mohou způsobovat citlivost. Myslím, že jsem vyzkoušel skoro všechny značky na trhu a upřímně řečeno, některé z nich skutečně fungují. Ale nesmíme zapomenout, že klíčem je pravidelnost. Nestačí si umýt zuby speciální pastou jednou za týden a očekávat zázraky. Je potřeba ji používat minimálně dvakrát denně. A také je dobré si přečíst složení pasty – měla by obsahovat fluorid, který posiluje sklovinu a pomáhá předcházet citlivosti.

Měkký kartáček je lepší

Jedním z důležitých faktorů je také správné kartáčkování. Možná si myslíte, že silný kartáček lépe odstraňuje zubní plak. Nestačí mi prsty na ruce k počítání, kolikrát mi to někdo řekl. Ale opak je pravdou. Silný kartáček může poškodit vaše dásně a způsobit jejich odkrytí, což vede ke zvýšené citlivosti zubů. Pro citlivé zuby doporučuji měkký zubní kartáček. Věřte mi, toto je něco, co si můžete zařadit do svého denního rituálu, a vaše zuby vám za to poděkují.

Naučte se správně čistit zuby

Nejen správný kartáček, ale také technika čištění zubů hraje roli. Vím, myslíte si, že umíte kartáčkovat zuby, protože to děláte celý život, ale je tu několik triků, které byste mohli vyzkoušet. První je použití techniky nazývané "rolování". S kartáčkem začnete u řezáků a pak pokračujete na stranu a pak na zadní zuby. To vše s malými krouživými pohyby. A po kartáčkování nesmíte zapomenout na čištění jazyka. Je to jako třešnička na dortu vašeho rituálu čištění úst.

Nevyhýbejte se návštěvě u zubaře

Já vím, zní to jako klišé, ale pravidelné kontroly u zubaře jsou klíčem k zdravým zubům. Někdy se citlivost zubů může stát předzvěstí něčeho vážnějšího, například zubního kazu nebo parodontitidy. Nenechte se odradit tím, že je zubaře strach. Pamatujte, že je to váš spojenec v boji o zdravý úsměv. A pokud máte stále pocit, že se na vás hned vrhnou s vrtákem, představte si, že jdete na kávu s přítelem. Budete překvapeni, jak to může změnit váš pohled na návštěvu zubaře.

Vypláchněte ústa roztokem soli

A konečně, další z mých tipů je použití roztoku soli. Ano, slyšeli jste správně, roztok vody se solí může být skvělým bojovníkem proti citlivým zubům. Někteří z vás možná říkají: "Cože, mám si vyplachovat ústa solí? To zní šíleně!" Ale věřte mi, prokázalo se, že to pomáhá. Už moje babička používala tuto metodu, a stále měla své vlastní zuby. Takže si dejte do sklenice teplé vody lžičku soli, dobře promíchejte a máte domácí roztok pro citlivé zuby.

Sklovinu zubů posilujte fluoridem

A na závěr, pokud máte citlivé zuby, fluorid je váš nejlepší přítel. Fluorid je skvělá látka, která dokáže posílit sklovinu zubů a pomoci ji chránit před kyselinami. Fluorid můžete dostávat ve formě zubní pasty, ústní vody nebo dokonce v tabletách. Jedna z mála věcí, kterou bych doporučil, je ujistit se, že fluorid, který používáte, je dostatečně silný. Mnoho zubních past a ústních vod obsahuje jen velmi malé množství fluoridu. Proto je dobré se poradit se svým zubařem, který vám může doporučit správný produkt.

Tak to jsou moje rady, jak se vypořádat s citlivými zuby. Doufám, že vám pomohou a že začnete citlivost svých zubů lépe chápat a zvládat. A pamatujte, váš úsměv je nejcennější, co můžete mít, tak se o něj starajte!

Zde pište své komentáře