Zubní kámen pod dásní: jak se ho zbavit a udržet si zdravý úsměv

DomůBlog

Zdraví a wellness Tomas Zahradnik 17 říj 2023 0 Komentáře

Poznání zubního kamene: příznaky a důsledky

Byla jednou doba, kdy jsem u Petra potkal maličký nepřítel, známý jako zubní kámen, který se nacházel hluboko pod dásními. Poznal jsem, že to je něco více než jen drobný bolístek, když Petra začala mít potíže s jídlem a zároveň výrazně ubývala na váze. Když jsme se konečně setkali s našim zubním lékařem, bylo nám řečeno, že Petra má pod dásními zubní kámen, který je viníkem její bolesti. To byl odpoledne plné očí plných slz a slov, která jsme nikdy nechtěli slyšet. Ale mým úkolem dnes není sdílet našu smutnou příhodu. Mým úkolem je sdílet s vámi, jak se toho malého nepřítele zbavit.

Patrně nejčastějším příznakem zubního kamene je zvýšená citlivost zubů a dásní, která může rychle přejít v bolest. Dalším příznakem může být krvácení dásní při čištění zubů, špatný dech nebo těžkosti s polykáním. Pokud se zubní kámen neodstraní, může vést k zánětu dásní a v některých případech dokonce i ke ztrátě zubů. S tímto vedoucím právě z Petra jsem se rozhodl zjistit, jak se ho zbavit.

Pravidelná péče o ústní dutinu: První krok k zdravému úsměvu

Prvním a nejdůležitějším krokem k odstranění zubního kamene a udržení zdravého úsměvu je správná péče o ústní dutinu. Myslím tím nejen pravidelné čištění zubů, ale také použití zubního nitě a ústních vod. Jako bonus vám mohu prozradit, že Petra nyní pravidelně používá i jazykový škrabka, kterým odstraňuje bakterie a nečistoty z jazyka.

Pravidelné čištění zubů by mělo být samozřejmostí. Ale víte, že správné čištění zubů by mělo trvat minimálně dvě minuty a mělo by probíhat alespoň dvakrát denně? Je také důležité měnit zubní kartáček každé tři měsíce nebo po jakékoliv nemoci. Co se týče zubního nitě, doporučuji jej používat alespoň jednou denně, ideálně před spaním, aby se odstranily zbytky jídla a zubního plaku, které se hromadí mezi zuby a podél linie dásní.

Stravování a životní styl: další úspěšný krok

Ačkoli péče o ústní dutinu je základem, stravování a životní styl hrají také důležitou roli. Petra a já jsme začali více dbát na to, co jíme a pijeme. Obzvláště se snažíme omezit konzumaci sladkých a lepkavých potravin, jako jsou bonbóny nebo sušenky. Tyto potraviny totiž podporují tvorbu zubního plaku, z něhož se později tvoří zubní kámen. Pokud už tedy nějakou sladkost jíme, hned po ní si čistíme zuby.

Kromě stravy mě také překvapilo zjištění, že kouření a konzumace alkoholu může přispívat k tvorbě zubního kamene. Toto platí také pro určité léky, jako jsou například některé diuretika nebo antihistaminika. Pokud tedy užíváte nějaké léky dlouhodobě a máte potíže se zubním kamenem, rozhodně bych doporučil konzultovat to se svým lékařem.

Profesionální péče: zubní hygienistka a dentální čištění

I přes veškerou naši snahu se zubní kamen Petra nechtěl jít pryč. Proto jsme se nakonec rozhodli vyzkoušet profesionální péči a Petra si objednala schůzku u zubní hygienistky. Musíme říci, že to bylo rozhodně správné rozhodnutí.

Zubní hygienistka využívá speciální nástroje a ultrazvukovou technologii, kterými dokáže odstranit zubní kámen, který je pro běžné čištění zubů nedostupný. Kromě toho Petra obdržela také osobní plán ústní hygieny a rady, jak se zubnímu kameni v budoucnu vyhnout. Myslím, že tímto způsobem si můžete být jisti, že děláte pro svůj úsměv maximum.

Následná péče: jak udržet dásně zdravé a úsměv zářivý

Po návštěvě profíka se Petra cítila opravdu dobře. Ale jak udržet ten pocit čistých dásní a krásného úsměvu? Právě to je téma naší poslední kapitoly.

V první řadě, udržování zdravého ústního prostředí znamená dodržování všech již zmíněných pravidel, jako je pravidelné a správné čištění zubů, užívání zubního nitě a ústních vod, zdravá strava a omezení konzumace alkoholu a tabáku. Ale kromě toho lze dělat také některé další věci, jako je například používání speciálních zubních past, které přispívají k odstraňování zubního plaku a kamení.

Navíc pravidelné dentální kontroly a ošetření u zubní hygienistky mohou také výrazně pomoci v prevenci tvorby zubního kamene. Proto doporučuji chodit na kontrolu alespoň jednou za půl roku, nebo i častěji pokud máte citlivé zuby nebo dásně.

Na závěr, chci říct, že když jde o zubní kámen a zdraví vašeho úsměvu, prevence je klíčová. Takže si vyčistěte zuby, vyčistěte jazyk a nezapomeňte se usmívat!

Zde pište své komentáře