Jak dlouho trvá bolest po nasazení rovnátek? Pohled na průběh léčby a úlevu od bolesti

DomůBlog

Jak dlouho trvá bolest po nasazení rovnátek? Pohled na průběh léčby a úlevu od bolesti
Zdraví Matěj Novotný 8 úno 2024 0 Komentáře

Co očekávat po nasazení rovnátek

Je to ten moment, když sedíte na křesle u zubaře a po dlouhém rozmyšlení a konzultacích konečně dostáváte rovnátka. V třinácti, ve dvaceti, nebo možná i ve čtyřiceti. Věk nehraje roli. Rovnátka jsou zde, aby vás doprovázela na cestě za krásným úsměvem. Možná se zpočátku cítíte jako superhrdina s novou výzbrojí. Ale brzy, obvykle do druhého nebo třetího dne, začínáte pociťovat bolest. Nemusíte se obávat, je to zcela běžná reakce na „nový přírůstek“ ve vašem ústním prostoru. Tlak, který rovnátka vyvíjejí, je nezbytný pro pomalé přesunutí vašich zubů do požadované pozice.

Během prvního týdne můžete pociťovat obecnou bolest úst a pocit tlaku, který je doprovázen citlivostí zubů. Jednání se bohužel musíte vyrovnat. Konec konců, no pain, no gain, jak se říká. Můžete si pomoci studenými nápoji, měkkou stravou nebo dokonce analgetiky, ale důležité je, pochopit, že toto období je dočasné. Obvykle po prvních několika týdnech intenzita bolesti klesá.

Faktory ovlivňující bolest po nasazení rovnátek

Rozhodně není bolest po nasazení rovnátek stejná pro všechny. Různí lidé, různé zuby, různé reakce. To, jak dlouho a jak silně budete bolest cítit, závisí na několika faktorech. Patří mezi ně věk, typ rovnátek, individuální prah bolesti a celkový zdravotní stav úst. Mladší lidé obvykle čelí menší bolesti, díky větší pružnosti a schopnosti adaptace jejich těla. Naopak, s rostoucím věkem může být léčba náročnější a bolestivější.

Existují také různé typy rovnátek - od kovových po keramické a transparentní plastové alignery. Každý typ má svou vlastní sadu výhod a nevýhod, jak z hlediska estetiky, tak pohodlí a bolesti. Kovová rovnátka mohou být pro některé lidi nepříjemnější, zatímco plastové alignery jsou často vnímány jako pohodlnější alternativa.

Tipy pro úlevu od bolesti

Pokud se chcete aktivně zapojit do boje proti bolesti, máte široké možnosti. Začněte změnou stravy. Jídla, která jsou měkká a snadno stravitelná, jako jsou polévky, smoothies nebo jogurty, můžete konzumovat bez obtíží. Vyhněte se tvrdým, křupavým nebo lepkavým jídlům, která mohou bolest pouze zesílit nebo poškodit rovnátka.

Ani analgetika nejsou tabu. Léky jako ibuprofen nebo paracetamol mohou pomoci snížit zánět a bolest. Ale pozor, je dobré se poradit s vaším ortodontem nebo lékařem, předtím, než začnete užívat jakékoli léky pravidelně. Kromě toho, pravidelné používání vosku na rovnátka může pomoci snížit podráždění vnitřní strany lícní a eliminovat ostré okraje, které by mohly poškrábat ústa.

Dlouhodobý průběh léčby a co od něj očekávat

Bolest je v prvních týdnech běžná, ale jak postupuje léčba, vaše ústa a tělo se k rovnátkům adaptují. Není neobvyklé, že si po nějaké době ani nevšimnete, že je máte. Samozřejmě, mohou přijít období, kdy váš ortodont upravuje rovnátka a zvyšuje tlak na zuby, což může vést k dočasné obnově bolesti. Je to však součást procesu směřujícího k cíli - krásně rovným zubům.

Průběh léčby ortodontickými rovnátky se liší od člověka k člověku a může trvat od několika měsíců do několika let. Důležité je vydržet. Nezapomínejte, že každá kontrola a každé sezení u ortodonta vás přibližuje k vašemu vysněnému úsměvu. A i když bolest může být někdy nepříjemná, výsledek stojí za to.

Zde pište své komentáře